Leasing czy kredyt samochodowy: sprawdź, co lepsze dla Twojej firmy

12 grudnia 2016

Jednym z podstawowych przedmiotów niezbędnych do prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest samochód. Najczęściej firmy decydują się na jego zakup poprzez zaciągnięcie kredytu samochodowego, bądź też nabywają go w drodze leasingu. Zanim jednak zdecydujemy się na jedno z rozwiązań, warto sprawdzić co jest lepsze dla naszej firmy.

Rozpoczynając prowadzenie własnej firmy, bardzo często start własnej działalności poprzedzony jest kredytem lub dofinansowaniem na zakup najpotrzebniejszego sprzętu. Podobnie rozwiązywana jest kwestia samochodu, który w wielu przypadkach jest podstawowym narzędziem pracy. Coraz częściej jednak, dzięki rosnącej popularności, leasing samochodowy staje się doskonała alternatywą dla kredytu samochodowego.

Czym jest leasing?

Leasing samochodowy umowa cywilnoprawna, w oparciu o którą leasingodawca (firma leasingowa lub bank) przekazuje leasingobiorcy samochód, czy też inną rzecz będącą przedmiotem leasingu. Zwyczajowo umowa leasingu zawierana jest między stronami na określony okres czasu, podczas którego „nabywca” leasingowanej rzeczy zobligowany jest do regulowania comiesięcznych rat leasingowych. Aż do momentu całkowitej spłaty, przez cały okres trwania umowy, właścicielem przedmiotu czy też auta jest leasingodawca. Która z form okaże się lepszą dla przedsiębiorcy? Warto porównać obie metody finansowania firmy.

Leasing czy kredyt samochodowy – co lepsze?

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na leasing lub kredyt samochodowy, warto prześledzić oferty produktowe kilku instytucji czy tez banków i je porównać. Klient decydujący się na kredyt samochodowy przede wszystkim powinien liczyć się z dużą liczbą dokumentów, jakie należy przedstawić w banku, czy też instytucji finansowej, a także uzbroić się w cierpliwość. Niestety cała procedura kredytowa wypada znacznie mniej korzystnie w porównaniu do leasingu. Z drugiej strony, warto również pamiętać, że każdy kredyt (w tym kredyt samochodowy) zmniejsza naszą zdolność kredytową. Jeśli przedsiębiorca ma w planach pożyczkę, czy też kredyt, warto o tym pamiętać, bo wcześniej zaciągnięty kredyt samochodowy może przekreślić szansę na dodatkową gotówkę pozyskaną poprzez kredyt, czy pożyczkę.

Patrząc z tej perspektywy, leasing wydaje się być opcją znacznie korzystniejszą, gdyż w żaden sposób raty leasingowe nie wpływają na wiarygodność klienta i nie zmniejszają również jego zdolności kredytowej i klient ma duże szanse na pozyskanie dodatkowej gotówki. Kolejnym plusem tego rodzaju finansowania działalności firmy jest krótki stosunkowo okres rozpatrywania wniosku, korzyści podatkowe, jak również znacznie mniejsza liczba dokumentów, które potencjalny klient zobligowany jest złożyć, czy to w banku, czy też w firmie leasingowej. Znacznym mankamentem leasingu z kolei jest fakt, że przez cały okres trwania umowy to leasingodawca jest właścicielem auta, leasingobiorca zaś jedynie jego użytkownikiem.