Używane czy nowe

23 lipca 2009

Oferta przeróżnych firm leasingowych jest coraz bogatsza. Leasing nieruchomości, operacyjny, kapitałowy, finansowy, leasing samochodów osobowych, ciężarowych, ciągników, leasing samochodów nowych i leasing samochodów używanych. Zatrzymajmy się przy tej ostatniej pozycji, która cieszy się wśród klientów niemałym powodzeniem, mimo, że przy leasingu samochodów używanych kupowanych od osób fizycznych albo z auto komisu, w zasadzie nie ma możliwości odliczenia podatku VAT.

W zwykłym systemie operacyjnym wszystkie czynsze są powiększane o podatek VAT według stawki 22% i jedynie część tego podatku byłaby odliczona. Nie stanowi to problemu dla EFL, czyli Europejskiego Funduszu Leasingowego, który finansuje używane samochody w leasingu VAT marża. Oferta ta polega na tym, iż w przypadku leasingu VAT marża, czynsze nie są takim podatkiem obciążane, a przynajmniej nie pełna stawką 22%

– Podatek VAT w tym przypadku naliczany jest tylko od różnicy pomiędzy ceną nabycia pojazdu, a ceną jego zbycia, czyli de facto od odsetek leasingowych. Leasingobiorca nie może odliczyć sobie tego podatku, ale jego kwota jest i tak kilkakrotnie mniejsza niż w standardowym leasingu operacyjnym lub kapitałowym – twierdzą specjaliści firmy.
Z pewnością jest to bardzo korzystny opcja dla leasingobiorcy, a i firma leasingowa korzysta na tym, ponieważ ma więcej klientów. Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z tej oferty, bowiem warunkiem podpisania takiej umowy jest nabycie używanego pojazdu od: osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej, nie posiadającej osobowości prawnej oraz nie będącej podatnikiem podatku VAT. To po pierwsze. Po drugie, nabycie używanego pojazdu może nastąpić od podatnika podatku VAT, jeżeli faktura oznakowana jest tzw. stawką „zw” oraz od podatnika, który podczas sprzedaży towaru zastosował opodatkowanie jedynie marży, czyli wydał fakturę VAT marża. I to tyle i tylko w takich przypadkach taką umowę leasingodawca i leasingobiorca mogą podpisać.

– Skorzystałem z takiej oferty i oczywiście nie żałuje swojej decyzji, bowiem leasing na używany samochód w takiej wersji jest zdecydowanie tańszy od standardowego. Pamiętać także należy, że leasing na używane samochody jest z zasady tańszy, od leasingu aut nowych, bowiem raty czynszowe są pomniejszane o wartość amortyzacji używanych pojazdów. Oczywiście nie wszyscy wolą jeździć używanymi autami, większe firmy, które dysponują większymi środkami finansowymi mogą sobie pozwolić na leasing samochodów nowych i lepszych marek. Jest to jednak suwerenna decyzja każdego klienta firmy leasingowej.
ram