RRSO czyli oprocentowanie rzeczywiste kredytów samochodowych

28 listopada 2014

Szukasz atrakcyjnego kredytu samochodowego? Porównaj RRSO poszczególnych ofert, a dowiesz się, która z nich okaże się najtańsza.

Niewątpliwie RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, jest głównym miernikiem kosztów kredytu, jakim posługują się nie tylko banki, ale też i pozabankowi pożyczkodawcy przy ocenianiu kosztów umów kredytowych. Najczęściej RRSO jest w kręgu naszych zainteresowań w przypadku kredytu gotówkowego lub pożyczki. Jednak warto na niego zwrócić uwagę, także w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu samochodowego.

Warto wiedzieć również, jakiego rodzaju opłaty wliczają w skład RRSO banki. Wskaźnik ten uwzględnia takie koszty jak:

  • Oprocentowanie nominalne;
  • Prowizję;
  • Opłatę przygotowawczą;
  • Składkę ubezpieczeniową.

Niestety nadal wielu klientów popełnia podstawowy błąd podczas wyboru oferty, sugerując się tylko wysokością raty lub oprocentowania kredytu. Znacznie lepszym i wiarygodniejszym miernikiem kosztów spłaty pożyczki, mogącym idealnie służyć do pomocy w wyborze konkretnej oferty kredytu samochodowego, jest RRSO.

W przypadku kredytu samochodowego warto pamiętać, że wysokość oprocentowania jest uzależniona przede wszystkim od tego, jaki samochód chcemy kupić – nowy czy używany. Jeżeli planujemy kupić auto z drugiej ręki, to istotnym czynnikiem wysokości oprocentowania kredytu jest wiek pojazdu.

Niewątpliwie na najmniejsze koszty w tym przypadku mogą liczyć klienci, którzy planują kupić nowy samochód, prosto z salonu. Z kolei z najmniej korzystnym oprocentowaniem kredytu samochodowego muszą się liczyć kredytobiorcy planujący kupić pojazd mający od dwóch do czterech lat. W przypadku aut starszych musimy liczyć się z faktem, że oprocentowanie kredytu może być niekiedy dwa razy większe aniżeli w przypadku kredytowania zakupu samochodu nowego, prosto z salonu.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na to, jaki samochód chcemy kupić – nowy czy używany, to możemy przejść do porównywania rozmaitych ofert kredytów samochodowych. Do tego celu możemy użyć popularnych porównywarek finansowych. W każdej prezentowanej przez porównywarkę ofercie ujęte jest RRSO. Da to nam pełny obraz tego, ile łącznie zapłacimy wybierając ten, a nie inny kredyt samochodowy. Obecnie RRSO kredytów samochodowych w przypadku pojazdów nowych waha się w granicach 5-7 procent.

Warto pamiętać, że banki na mocy ustawy o kredycie konsumenckim są zobowiązane do informowania swoich potencjalnych klientów o wysokości RRSO. Informację RRSO możemy więc znaleźć na rozmaitych ulotkach, reklamach i bilbordach. Niestety bardzo często informacja ta jest zamieszczona na samym dole, bardzo małą czcionką, a sam bank próbuje skusić klienta niskim nominalnym oprocentowaniem kredytu. Z tego też powodu nie warto nie dawać się zwodzić tego typu trikom marketingowym, zwłaszcza że często w takiej sytuacji mamy do czynienia z rozmaitymi promocjami, które trwają krótko w określonym przedziale czasowym. Najbardziej miarodajnym wyznacznikiem atrakcyjności oferty kredytowej dla klienta banku powinno być jednak RRSO.