Kredyty samochodowe to tani sposób na sfinansowanie zakupu pojazdu. Jakie wymagania stawiane są przez banki przy takich kredytach?
Kredyt samochodowy to sposób na sfinansowanie zakupu pojazdu w sytuacji, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki. Decydując się na kredyt samochodowy, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Banki przy kredytach wymagają wykupienia ubezpieczenia i pobierają opłaty za rozpatrzenie wniosku. Do kwoty kredytu trzeba również doliczyć odsetki od pożyczonego kapitału oraz prowizję. Z wzięciem kredytu wiąże się również konieczność poradzenia sobie z wieloma formalnościami. Dla osób nie dysponujących odpowiednią sumą pieniędzy, która może być przeznaczona na zakup samochodu, kredyt bardzo często jest jedynym sposobem na sfinansowanie zakupu pojazdu.
Formalności przy kredytach samochodowych
Banki przy kredytach samochodowych wymagają przedstawienia dokumentów, które dotyczą zarówno samochodu, jak też kredytobiorcy. Do dokumentów dotyczących kredytobiorcy zaliczają się dokumenty identyfikujące, czyli dowód osobisty, prawo jazdy, paszport. Kredytobiorca powinien posiadać przy sobie również dokumenty potwierdzające uzyskiwane dochody. Na podstawie takich dokumentów wyliczana jest zdolność kredytowa, która wpływa na wysokość kredytu jaką będzie można uzyskać. Banki mogą również wymagać zaświadczeń od pracodawcy dotyczących nie tylko uzyskiwanych dochodów, ale także formy zatrudnienia. W bankach preferowana jest przede wszystkim umowa na czas nieokreślony, choć w wielu bankach można uzyskać kredyt nawet przy uzyskiwaniu regularnych dochodów na podstawie umów cywilnoprawnych. Im większą kwotę własnych pieniędzy kredytobiorca może przeznaczyć na zakup pojazdu tym łatwiej będzie pozyskać brakującą sumę pieniędzy, która jest niezbędna by sfinalizować transakcję zakupu samochodu.
Dokumenty dotyczące pojazdu
Przy kredytach samochodowych, podobnie jak przy kredytach hipotecznych, banki wymagają również dokumentów dotyczących przedmiotu, który ma być zakupiony za pieniądze pozyskane z kredytu. Na samochodzie, który kupowany jest za kredyt może być ustanowiony zastaw, będący formą zabezpieczenia kwoty kredytu. Bank może wymagać wykupienia ubezpieczenia OC oraz AC i przeniesienia praw z polisy ubezpieczenia, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Jest to konieczne, gdyż samochód kupiony na kredyt jest własnością banku, a co za tym idzie, do odpowiedzialności mógłby zostać pociągnięty bank przy awarii lub usterce pojazdu. Przy zabezpieczeniu kredytu samochodowe w formie zastawu konieczne bywa przedstawienie dokumentów poświadczających wartość rzeczy, która ma być zastawiona. Gdy kredytobiorca nie posiada takiego dokumentu, konieczne bywa wynajęcie rzeczoznawcy.