Patrz na oprocentowanie rzeczywiste kredytów samochodowych

11 października 2016

Kupno samochodu to duży wydatek, który często nie może być pokryty wyłącznie posiadanymi oszczędnościami. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy. Jak znaleźć najtańszy?

Wiele osób nie może pozwolić sobie na kupno samochodu za posiadaną gotówkę. Jest to duży wydatek, który wymaga nieco dłuższego oszczędzania lub skorzystania z pomocy banków. Te praktycznie w każdym przypadku oferują kredyty samochodowe, które charakteryzują się atrakcyjnym oprocentowaniem i możliwością szybkiego nabycia pojazdu. Duża ilość ofert na rynku sprawia, że trudno znaleźć tę najlepszą. Pytanie brzmi, na co zwracać uwagę?

Oferty banków mogą kusić nas niskim oprocentowaniem lub brakiem dodatkowych opłat. Dzięki temu z pewnością szybciej zwrócimy uwagę na daną propozycję, jednak niekoniecznie podejmiemy dobrą decyzję, decydując się na zaciągnięcie takiego kredytu. Niskie oprocentowanie może być bowiem tylko oprocentowaniem nominalnym, a poza nim poniesiemy szereg kosztów dodatkowych. Brak kosztów dodatkowych to z kolei duże prawdopodobieństwo, że sam kredyt będzie wysokooprocentowany. Porównywanie pojedynczych parametrów oferty z pewnością nie da nam rzetelnej odpowiedzi na atrakcyjność kredytów. Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. To właśnie ona określa ogół kosztów wliczonych w zaciągnięcie kredytu na bazie danej oferty. Obejmuje nie tylko oprocentowanie nominalne, ale też koszty dodatkowe, od prowizji po różnego rodzaju opłaty przygotowawcze. W jej skład nie wchodzą tylko koszty ubezpieczeń, które najlepiej porównać oddzielnie, gdyż ubezpieczenia rządzą się swoimi prawami.

RRSO musi być obowiązkowo podany do wiadomości klienta w przypadku kredytów samochodowych na kwotę do 255 550 zł, co sprawia, że klientowi już na początku łatwo jest sprawdzić, jak różnią się koszty kredytu w przypadku różnych banków.

Kredyt samochodowy może być naprawdę dobrym i niekoniecznie drogim rozwiązaniem. Warunkiem jest znalezienie odpowiedniej oferty, która nie zaskoczy nas dodatkowymi kosztami. Jasno i rzetelnie przedstawiona oferta i niski wskaźnik RRSO sprawią, że kredyt, nie tylko samochodowy z pewnością nas nie rozczaruje.