Banki w Krakowie

9 stycznia 2009

Kraków z Wawelem, który jest ozdobą tego miasta, znany w Europie i w świecie był siedzibą władców Polski.  Pomimo, że od ponad czterystu  lat nie jest już stolicą Rzeczpospolitej, jest miejscem szczególnym, łączącym wszystkich Polaków. Kraków, no i oczywiście Wawel , to miejsce odwiedzane rokrocznie przez miliony turystów z kraju i zagranicznych gości.

Dla każdego turysty, pragnącego cieszyć się pięknem zwiedzanych zabytków, uroczych zakątków miasta, ważna jest również możliwość dostępu do środków płatniczych, które może pobrać w siedzibie banku lub w bankomacie.
Wydawać by się mogło, że turysta nie powinien mieć z tym żadnego kłopotu, bowiem w Krakowie działa wiele oddziałów banków takich jak: Bank BPH S.A., Bank Pekao SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Santander Consumer Bnk SA, Bank Zachodni WBK SA, BRE Bank SA, Bank Gospodarstwa Krajowego, Deutsche Bank, Kredyt Bank SA, PKO BP, Nordea Bank Polska SA, Bank Spółdzielczy Rzemiosła, Fortis Bank Polska SA., Invest Bank SA.
Każdy ze zwiedzających Kraków przemieszczając się Drogą Królewską z Wawelu w kierunku Rynku Głównego  jako pierwszy bank spotyka oddział BPH SA i tam również może skorzystać z bankomatu . W obrębie Starego Miasta znajdziemy siedziby oddziałów innych  banków.  W samym Rynku  Głównym znajduje się siedziba Banku Pekao SA oraz jego  bankomat. Kolejne  siedziby banków i ich bankomaty znajdzie turysta poza Rynkiem w przylegających i równoległych ulicach.
Czy taka  ilość bankomatów w centrum miasta jest wystarczająca dla tak licznej rzeszy turystów? Myślę, że najbardziej będą zadowoleni posiadacze takich kart, którzy nie ponoszą kosztów prowizji za transakcje w obcych bankomatach, bowiem nie jest to dla nich istotne. Będzie natomiast dosyć liczna grupa niezadowolonych, która chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, musi poszukać  bankomatu, w którym pobierze pieniądze bez prowizji.
Nasuwa się wniosek, że nie potrafi  każdy bank Kraków wykorzystać do zaspokajania oczekiwań swoich klientów, a co za tym idzie mocniejszej z nim więzi.