Korzystny samochodowy

5 października 2009

Niemal każdy z nas marzył, czy też nadal marzy o własnych czterech kółkach. Wolny rynek sprawił, że nasze marzenia coraz częściej się spełniają.

Pełne parkingi i zatłoczone ulice miast są tego najlepszym przykładem. Pomijamy już fakt, że otwarcie zachodnich granic sprawiło napływ samochodowego złomu na nasze drogi. Niestety, ale przepisy umożliwiają sprowadzanie do nas aut niesprawnych technicznie. Nie ulega jednak wątpliwości, że teraz jest o wiele łatwiej o samochód niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nie tylko wolny rynek przyczynił się do uaktywnienia rynku samochodowego.

Sprawiły to również banki oraz ich kredyty samochodowe. Jeszcze rok temu o kredyt samochodowy było równie łatwo jak o zwykły kredyt gotówkowy. Klient miał bardzo szeroki wybór ofert i o korzystny kredyt samochodowy nie musiał specjalnie zabiegać. Teraz, kiedy kryzys gospodarczy dał nam się wszystkim mocno we znaki, w tym również bankom, o korzystny kredyt samochodowy jest już o wiele trudniej. W zasadzie o każdy kredyt jest obecnie niezmiernie trudno.

– Rzeczywiście jest trudno o korzystny kredyt samochodowy, ale nie oznacza to, że takiego kredytu dla siebie nie znajdziemy –

Ofert kredytów samochodowych nadal jest wiele. Mają je wszystkie banki i tylko zmieniły się zasady ich udzielania. Jeżeli klient spełnia wszystkie warunki stawiane przez bank, może domniemywać, że taki kredyt zostanie mu przyznany. Sam miałem podobny dylemat, kiedy składałem wniosek o kredyt samochodowy. Też szukałem najkorzystniejszej dla siebie oferty. Nie jest to proste, bowiem przy wyborze najkorzystniejszej dla siebie oferty trzeba brać pod uwagę szereg czynników. Dlatego najlepiej zdać się na opinie doradcy kredytowego, który powinien nam wybrać kilka najkorzystniej wyglądające oferty i przedstawić do wyboru. Ale to i tak bank decyduje o przyznaniu kredytu.

Odpowiedź na pytanie o korzystny kredyt samochodowy jest bardzo trudna, ponieważ, każdy ze starających się o taki kredyt znajduje się w innej sytuacji finansowe i rodzinnej. Inaczej też przedstawia się status zawodowy każdego z potencjalnych kredytobiorców. Co więc należy brać pod uwagę wybierając najkorzystniejszą dla siebie ofertę? Podstawowym kryterium jest oprocentowanie kredytu, okres kredytowania, wybór rat, marże bankowe oraz wszelkiego rodzaju inne opłaty stosowane przez banki. Najlepiej przy doborze najkorzystniejszej dla siebie oferty zastosować kalkulator kredytowy, dzięki któremu dokładnie wyliczymy całkowite koszty takiego kredytu.

Pamiętajmy jednak, że nie jest to podstawa, która pozwala domagać się od banku warunków, które sobie wyliczyliśmy. Może natomiast być podstawą do negocjacji, o ile oczywiście bank będzie nimi zainteresowany.