Zwykli klienci

31 października 2011

Bogactwo rynku finansowego, jego meandry oraz pazerność, przytłacza nie tylko inwestorów, ale przede wszystkim zwykłych klientów, którzy na co dzień zmuszeni są do zmagania się z niedoskonałymi przepisami, nieznanymi im procedurami i niezbyt jasnymi zasadami jakimi rządzi się ten rynek.

Najbardziej zagubieni czują się w tym wszystkim ludzie starsi, dla których zbyt trudny jest dostęp nie tylko do komputera, ale nawet do zwykłego konta bankowego. To z myślą o nich banki wystąpiły z propozycją kont bankowych dla emerytów. Najczęściej nasi seniorzy nie bardzo orientują się w jakimi banku najkorzystniej ulokować swoje skromne emerytury, swoje oszczędności, gdzie znaleźć najkorzystniejszą ofertę i jak w ogóle się do tego zabrać.

Najczęściej sięgają po pierwszą z brzegu ofertę zbytnio nie zastanawiając się czy wybór był dobry. Najlepiej zastosować narzędzie konta osobiste porównanie, czyli porównać oferty, ale prosty emeryt nie wie jak sie do tego zabrać. Może więc warto bliżej go poinformować gdzie ma się udać i jakie banki przodują w kontach dla seniora.

Z wyliczeń Open Finance wynika, że najlepszą ofertą dla naszych seniorów jest konto wyjątkowe w banku ochrony środowiska. Dlaczego? Z kilku powodów. Mimo, że opłata za prowadzenie takiego konta jest dość wysoka i wynosi 20 złotych miesięcznie to w cenie tej są miedzy innymi, drogie w innych bankach przelewy bankowe. Poza tym posiadacze takich kont mogą wypłacać bez prowizyjnie pieniądze ze wszystkich bankomatów na terenie Polski, a do tego mogą liczyć na wysokie oprocentowanie takiego konta, które wynosi od 4 do nawet 8 procent, w reklamie konto wyjątkowe oprocentowane jest w wysokości 7%. Jednakże bank ten wygrał dlatego w rankingu, ponieważ przez pół roku w ogóle nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie tego rachunku.

Jest tylko jedno małe „ale”. W drugim roku prowadzenie takiego rachunku nie wypada już tak korzystnie, a poza tym aby zmienić bank i konto trzeba w tym banku zapłacić 50 złotych. Może więc mim o wszystko warto przejrzeć inne oferty zastosować przelicznik konta osobiste porównanie. Może z tego wyniknąć, że lepiej zainwestować w drugie w rankingu konto dla seniora, specjalny rachunek dla emerytów w banku pocztowym – konto nestor. W tym przypadku konto będzie darmowe tylko wtedy, gdy posiadacz tego rachunku będzie płacił kartą do rachunku co najmniej 500 zł. miesięcznie. Jeżeli nie zapłaci co miesiąc za prowadzenie takiego konta 5 złotych.

Zaletą tego konta jest, że w ramach tej opłaty klient może liczyć na tanie przelewy oraz dodawane do konta ubezpieczenie NNW assistance czyli w razie potrzeby może dzwonić po ślusarza bądź pielęgniarkę. Ponadto może też liczyć na dostarczenie gotówki przez listonosza. Gdyby jednak, mim o zastosowania – konto bankowe Getin bank porównanie – i to konto nie odpowiadało naszym seniorom maja do wyboru trzecie w kolejności Wygodne Konto bankowe Getin bank. Jest ono nieco droższe niż w pocztowym 6-8zł. miesięcznie, nieco droższe są też przelewy, ale również jest ubezpieczone nnw assistance.

Z ta jednak różnicą, że klient nie może już liczyć na wizytę pielęgniarki czy lekarza, ale tylko na rozmowę telefoniczną. Wybór jednak należy do naszych seniorów.