Jak oszczędzać?

4 listopada 2011

Jak oszczędzać? To pytanie, jak mantrę powtarza połowa z nas. Największy problem tkwi jednak w mobilizacji i obraniu właściwej drogi. Oszczędzać można na wiele sposobów.

Czasy, w których żyjemy generują wiele efektywnych rozwiązań. Wszystko zależy od naszych chęci i kreatywności. Pomyślałeś o śwince skarbonce? Czas odrzucić te przedpotopowe metody!
Szkopuł w oszczędzaniu polega na tym, ile chcemy zaoszczędzić oraz jakim kapitałem dysponujemy.

Jeżeli zaczynamy od zera to powinniśmy skupić się na zgromadzeniu jak największej ilości wolnych środków. Jak to zrobić? Metod jest wiele. Siedmiomilowym krokiem na drodze do sukcesu w oszczędzaniu jest analiza naszych wydatków. Kilkaset złotych w miesiącu wydawanych jest na rzeczy kompletnie nam nie potrzebne. We właściwej analizie pomoże nam spisanie wszystkich wydatków i eliminacja, tych które nie są nam niezbędne.

W ten sposób oszczędzamy kilkaset złotych w skali miesiąca. Po kilku miesiącach dysponujemy już całkiem dużym kapitałem, który możemy pomnażać. Inwestować może każdy. Decydując się na taktykę w tej materii warto wziąć pod uwagę stopień ryzyka , jaki jesteśmy w stanie zaakceptować oraz nasze doświadczenie i wiedzę w zakresie finansów. Osoby początkujące powinny skupić się na mniej inwazyjnych i ryzykownych formach pomnażania oszczędności. Doskonałym narzędziem w tym względzie jest lokata bankowa lub rachunek oszczędnościowy. Bieżący rok to idealny czas na depozyt środków na lokatach, które biją rekordy w wysokości oprocentowania.

Jak oszczędzać i zarabiać przy większym kapitale? Innym rozwiązaniem, które generuje większy stopień ryzyka jest fundusz inwestycyjny. Możemy wybrać spośród dwóch rodzajów funduszów:  zamkniętego i otwartego. Ten drugi gwarantuje nam możliwość wycofania się z inwestycji.

Inwestować możemy także na giełdzie, w obrazy, złoto, dzieła sztuki czy wino. Decyzja zależy od naszych indywidualnych potrzeb.