Akcyzą w gaz

4 sierpnia 2009

Od kiedy zaistniała taka możliwość, rząd umila nam życie podatkiem akcyzowym. Oczywiście leży to w naszym interesie, bowiem rząd przede wszystkim ma na względzie ograniczenie spożycia takich używek jak alkohol, czy papierosy. Jest to oczywista bzdura, bowiem, wprowadzenie akcyzy ze względu na szkodliwość dla zdrowia, lub, jak to stwierdzono, z uwagi na wyczerpanie rezerw, wywołuje tylko uśmiech na ustach Polaków. Wszyscy doskonale wiedzą, ze chodzi o ratowanie budżetu, a nie o ratowanie zdrowia naszych rodaków.

Wahania na rynku akcyzowym są uważnie obserwowane przez Polaków, bowiem od tego zależy o ile musimy uszczuplić nasze portfele, które i tak już wyglądają biednie. Ostatnia informacja o podwyższeniu podatku akcyzy na gaz mocno zdenerwowała społeczeństwo, bowiem ponad 2 milionów kierowców ma w swoich samochodach zainstalowane instalacje gazowe, a ponad 4,5 miliona korzysta z butli gazowych. Poza tym nie zapominajmy o rodzinach, które ogrzewają swoje mieszkania gazem. Dla rodzin tych podwyższenia akcyzy na gaz byłoby dużym ciosem w rodzinne finanse.

– Na początku miałem piec ogrzewany węglem. Takie były kiedyś początki. Jednakże kiedy tylko nadarzyła się okazja wymieniłem go na gazowy. Tak było zdecydowanie taniej. Ale nie na długo, bowiem gaz znacznie podrożał i ogrzewania mieszkania gazem stało się nieopłacalne. Na szczęście po jakimś czasie akcyza na gaz znowu poszła w dół i wszystko wróciło do normy. Na razie opłaca się ogrzewać mieszkanie gazem, ale już słyszę pogłoski, że akcyza na gaz ma wzrosnąć. Nie wiem o ile, ale wiem, ze będzie to dla osób ogrzewających mieszkania gazem spory wydatek – martwi się rolnik z krakowskiego.

Tymczasem nic nie wskazuje na to, aby akcyza na gaz miała wzrosnąć. Wydaje się, że osoby, które na co dzień używają gazu mogą spać spokojnie. Ministerstwo Finansów zawiesiło, jak na razie, prace nad rozporządzeniem o podwyżce akcyzy na gaz. Decyzja ta z pewnością ucieszy kierowców, którzy posiadają w swoich autach instalacje gazowe, bowiem to właśnie oni są największymi odbiorcami gazu LPG. Jak wynika z informacji prasowych podwyżka miała być znacząca i miała sięgać nawet 30 groszy na litrze. Z pewnością byłyby to spore dochody do Skarbu Państwa, ale i również spory wydatek dla wielu polskich rodzin. Dlatego rząd jak na razie nie zdecydował się podniesienie akcyzy, ale nie oszukujmy się jest to tylko kwestia czasu.

– Jeżeli gaz znacznie zdrożeje, a wszystko na to wskazuje, będę musiał zweryfikować swoje plany. Działalność mojej firmy nierozerwalnie łączy się z użyciem gazu. Teraz już i tak funkcjonujemy na granicy opłacalności, jeżeli gaz zdrożeje przyjdzie nam zamknąć firmę – stwierdził jeden z przedsiębiorców.
Zys